+90 312 466 64 00 info@antantarabuluculuk.com.tr

Sigorta sektörünün yeni tanıştığı kavramlardan birisi olan ‘arabuluculuk’ Ankara’da düzenlenen bir toplantıda ele alındı. Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürü Hakan Öztatar, sektörün arabuluculuğu benimsediğini söyledi.

Sigorta sektörünün gündemine son dönemde giren kavramlardan birisi de ‘arabuluculuk’ oldu. Yeni olmasına rağmen sektörden kabul gören arabuluculuk kavramı Ankara Hakimevi’nde Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürü Hakan Öztatar’ın da katıldığı bir toplantıda masaya yatırıldı. Toplantıya tüm sigorta şirketlerinin hasar müdürleri, hukuk müşavirleri ve yetkilileri katıldı.

Toplantıda konuşan Özatar, toplantının beklediğinin üstünde çok olumlu geçtiğini belirterek, “Mutlulukla ifade edeyim ki sigorta sektörü arabuluculuğu benimsemiş ve yararına faydasına inandığını bugün ifade etmiştir. Beklediğimin çok altında da sorunları ifade ettiler. Bunları da raporlayarak sizlere sunacağız” dedi.

Sigorta sektörünün özellikle telekonferans konusunda onlara sunulan imkanın devamını istediklerine dikkat çeken Özatar, şunları söyledi:

“Ben de sigorta sektörünün bu anlaşma yönündeki pozitif duruşunu görerek telekonferansı sigorta sektöründe uygulamaya devam etme sözünü verdim. Özellikle telekonferans olmayınca ildeki mevcut büroları görevlendirdiklerini buradan katılan arkadaşlarım inisiyatif kullanmamaları sebebi ile anlaşmadıklarını oysa hasar müdürü veya hukuk müşaviri arkadaşın katılımıyla anlaşma oranlarının hızla arttığını ifade ettiler. Hatta birkaç sigorta şirketimiz ciddi şekilde ihtiyari arabuluculuk yapmaya başlamış. Bir sigorta şirketimiz 1 Ocak’tan bu yana arabulucuda anlaşmaları karşılığı; şirketin 3 milyon TL kara geçtiğini ayrılan karşılığı da kattığımızda sigorta şirketinin 9 ayda 6 – 7 milyon kâr elde ettiğini ifade etti.”

Eğitimler başlıyor

Özatar, sigorta konusunda uzman arabuluculuk çalışmalarının da bittiğini belirterek, “Yakın zamanda uzmanlık alanı olarak sigorta hukukunda uzmanlık eğitimleri başlatarak bu alanda uzman arabulucu arkadaşlara dosya tevzinin çok faydalı olacağı ifade ettiler. Biliyorsunuz 5 – 6 Ekim tarihinde Ankara’da sigorta alanında arabuluculuk eğitimi vereceğiz. Bu eğitime 650 arkadaşımız başvurdu. Bu eğitimlerin çok faydalı olacağını düşünüyorum. Arabuluculuğun geldiği noktada ise 24 Kasım’da sınav var. 29 bin arkadaşımız başvurdu. İlk beş bine giren arkadaşımız aramıza katılacak. Bakanlık olarak arabuluculuğun alanını genişletme çalışmalarımız devam ediyor” değerlendirmesini yaptı.

Arabuluculuk merkezleri

Öztatar, “Bu kapsamda hedefimiz tüketici hakem heyeti sınırını aşan tüketici davaları ile aile arabuluculuğunda yakın zamanda yasalaşarak kapsamı genişletmek. Özellikle sizlerden daha kaliteli hizmet vermek anlamında üç, beş, on belki daha fazla arkadaşımızın birleşerek arabuluculuk merkezleri kurmalarını istiyorum. Arabuluculuk merkezlerinin artması özellikle aile arabuluculuğu açısından çok önemli” diye konuştu.

Yurtdışına ‘arabuluculuk’u anlatıyoruz

Konuşmasında sigorta şirketlerine güvenlikli ve kaliteli bir hizmet vermek için arabuluculuk merkezlerine geçiş yapmalarını öneren Öztatar, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu konuda sizlerden çaba göstermenizi bekliyorum. Ayrıca arabuluculuk uygulamamızı başka ülkelerde anlatmaya devam ediyoruz. Bu kez çok uzaklara Filipinler Moro’ya arabuluculuğu götürdük. Arabulucu eğitmeni Aşiyan Süleymanoğlu ve Tetkik hakimimiz Nurşen Kaynar bu konuyu anlatıyorlar. Yaklaşık on gün yoğun bir şekilde eğitim verdiler. Şimdi bu ülke verilen eğitimin devamını bizden talep ediyorlar.”

Kaynak: https://www.sigortamedya.com.tr/sigorta-uyusmazligi-ankarada-masaya-yatirildi/